WEB TASARIM NEDİR ??

İNTERNET
( INTERNATIONAL NETWORK )
NEDİR ?
 
Adından da anlaşıldığı gibi, sizin bilgisayarınız ile ulaşmak istediğiniz bilginin ve bunu sunan bilgisayarın, belirli protokoller ile, telefon hatları ve uydular aracılığıyla kısa sürede ekranınızda görüntülenmesidir.

İNTERNET'İN GEÇMİŞİ NEDİR ?  Dünyada 25 yıllık, ülkemizde ise 8 yıllık bir geçmişi vardır. Yapılan araştırmalara göre 1999 itibariyle , Türkiye'de 900.000  Dünyada ise 300 milyon kişi internet' i kullanmaktadır. Bu sayı nüfusa oranla az gibi görünse de her yıl ikiye hatta üçe katlandığı, insanların, hayatlarının ciddi bir kısmını internet' te geçirdiği, bunu araştırma, merak, bilgi alışverişi ve eğlence için kullanıldığını da düşünürsek bu gerçeğin ne kadar önemli olduğu, hayatımızı değiştirdiği, hatta insanlar için ikinci bir dünya olduğu inkar edilemez bir gerçektir.

İNTERNET SİZE NE GİBİ OLANAKLAR SAĞLAR ? Internetin değişik protokollerini kullanarak dünyanın herhangi bir köşesindeki kişi yada kuruşlar ile saniyeler içinde mesajlaşabilir, web sitelerini ziyaret edebilir ve yaptıklarını inceleyebilir, hatta beğendiğiniz şeyleri satın alabilirsiniz. Bilgisayarınız sayesinde direkt olarak sohbet ( Görüntülü ve sesli olarak ) edebilir ve bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz. Kendi Web sitenizi oluşturarak milyonlarca insana, kendinizi ve ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Çünkü, müşterilerinizin sizi telefonla araması, göndereceğiniz broşür veya kataloğunuzu beklemesi yerine, direkt olarak web sayfalarınızdan müşterilerinizi bilgilendirmiş olursunuz, bu onlara zaman,  size ise daha fazla müşteri kazandırır. Unutmayınki siz gece yatağınızda uyurken bile , dünyanın diğer yarısı ayaktadır.

Japonya Ticaret ve Sanayi Bakanlığı nın yaptığı araştırmaya göre Japon şirketlerinin e-ticaret hacmi 2003 yılında 7 kat artarak 542 Milyar dolara ulaşacak. Tüketicinin yaptığı ticaret hacmi ise 50 kat artarak 25 milyar dolara yükselecek.
Dr. Yavuz EGE
( Hürriyet Gzt. 15 Haziran 1999 Salı )

Türkiye'de elektronik ticaret tutar mı ? Anımsarsınız herhalde, pek çok mağazada, genellikle patronun tamarkasında, küçük plastik çerçevenin içinde "müşteri velinimetimizdir" yazardı. Nedense hep tozlu olurdu, pek de bir işe yaramazdı.
Zaten kimse de bu iki kelimeye fazlaca anlam yüklemezdi. Ama olan oldu: "Müşteri ne yapsa yeridir" şeklinde bir anlama kavuştu.
Ve müşteri yaptı yapacağını; Müşterinin zamanı kısıtlı çünkü. Hayatını dakika dakika planlamak zorunda.
Geçti artık saatlerce harcanan uğraşlar. Müşterinin tercihleri gelişti. Akıllandı... Malı yalnızca, rengine ,kokusuna bakarak satın almıyor. Fiyat araştırması yapıyor. Üstelik zamanında istiyor, uymazsa değiştirmeyi talep ediyor. Banka kuyruğunda beklemek istemiyor. Anında haber almak istiyor. Pilavlık pirinç, domates salçası vs. satın almak için harcadığı zamanı boşa geçmiş sayıyor. Çok gitmek istediği bir filmin bileti için, soluğu saatler öncesinden sinema gişesinin önünde almıyor. Seyahate çıkarken, oturduğu yerden ülkeler oteller ve tatil köyleri arasında tercih yapıyor, uçak bileti rezervasyonu için kimsenin iki dudağı arasından çıkacak sözlere gereksinim duymuyor. Yaprak ÖZER
( Hürriyet Dijital Gelecek Gazetesi Haziran 1999 )

Türkiye'deki pazarın yapısı nedir ? İnternet kullanıcısı sayısında beklenen bir artış var. Her ay 30 - 40
bin yeni internet kullanıcısı oluyor. Ülkemiz potansiyeli 20 - 25 Milyon kişi. Pazar 5 - 6 yılda 30 kat büyüyecek.Şu anda bilgisayarı internet sattırıyor. Kişisel bilgisayarı cep telefon cihazı gibi alıyorlar. Babür ÖZDEN
( Hürriyet Dijital Gelecek Gazetesi Haziran 1999 )

 

7  Mayıs 2006
|Kayıt Ekle| |İnternet & Web Tasarımı Hk.| |Enteresan Web Siteleri| |Sorumluluklarımız| |İrtibat|